Literatura z tłem historycznym daje nie tylko przyjemność zanurzenia się w ciekawej lekturze, ale również, a może przede wszystkim, poznanie okresów historycznych z punktu widzenia autora, przy jednoczesnym zachowaniu faktów.  Każda taka opowieść kształtuje obraz danego miejsca, danych czasów, ludzi z tamtego okresu. Nie inaczej jest z powieścią, którą chcę Wam dzisiaj zaprezentować – „Czas białych nocy” – 1 tomu serii Wiatr ze wschodu autorstwa Marii Paszyńskiej
 
  • Autor: Maria Paszyńska
  • Tytuł: Czas białych nocy
  • Seria: Wiatr ze wschodu
  • Liczba stron: 408
  • Data premiery: 03.06.2020
  • Wydawnictwo: Książnica
 
Petersburg początku XX wieku to czas wielu przemian. Nadciągające ciemne chmury nad carską Rosję stają się tłem dla historii dwójki bohaterów Czasu białych nocy. Kazimierz, Polak, wychowany w Warszawie, w zaborze rosyjskim oraz Anastazja, Ukrainka, wychowywana po śmierci ojca przez macochę w posiadłości na terenie Rosji. Kiedy spotykają się po raz pierwszy, są zaledwie dziećmi, trochę dziwnymi, z wybrakowaną rodziną, jednak odnajdują wspólny język. Dzięki losowi, przypadkowi, spotykają się ponownie po latach w Petersburgu w czasach rewolucji październikowej. Anastazja trafiła tutaj po ucieczce z domu, w którym starszy z przyrodnich braci się nad nią znęcał. Nie wie jeszcze, że zarówno jej oprawca jak i spotkany w młodości dziwny chłopiec również się znaleźli w tym mieście. Kiedy spotyka się po raz pierwszy z Kazimierzem po latach, mamy wrażenie jakby to było zupełnie nowe spotkanie i zakochani zupełnie nie pamiętają o tym, że się już kiedyś spotkali. Ponado najlepszym przyjacielem Kazimierza jest Borys, starszy brat Anastazji. Ale o tych koligacjach rodzinnych ani Anastazja, ani Borys nie chwalą się Kazimierzowi.
 
Po przeżyciach, które zafundowała im rewolucja decydują się na ucieczkę z tego pięknego miasta, by osiąść w małej mieścinie na Wołyniu, na Ukrainie. W tym dalekim od wszelkich niepokojów i rewolucji świata miejscu wydaje się, że znajdują w końcu trochę oddechu i spokojne. Anastazja ma dość nietypowe jak na ówczesne czasy podejście do małżeństwa, co być może stanie się powodem ich problemów, bo bohaterowie jedynie pozorują młode małżeństwo mieszkając w Ołyce. Jak długo potrwa ich szczęście? Czy Borys dopnie swego by ich rozdzielić?
 
To co mnie mocno zastanawiało przez całą lekturę były ciągłe tajemnice tworzone przez Anastazję. Jaki był ich cel tego nie wiem, być może tak się zapędziła w tworzeniu bajek dla dzieci, że zamarzyła jej się bajka o własnym życiu, którą ostrożnie tkała? Czyż nie byłoby prościej gdyby wyznała Kazimierzowi kim dla niej jest Borys? Czy nie łatwiej byłoby wieść życie w małej wiosce bez kolejnych kłamstw? Dokąd zaprowadzi naszych bohaterów ich miłość i przeszkody, które będą stawały im na drodze?
 
Na szczęście Czas białych nocy to tylko początek 4-tomowej sagi o Anastazji i Kazimierzu. Ostatni tom serii – Za zasłoną chmur – miał premierę 01.09.2021. Zatem jeśli nie lubicie przerywać historii w połowie, to świetny czas by móc się zapoznać z całą historią.
 
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu  Książnica
Moja ocena: 6/10 👍👍👍👍👍👍🤜🤜🤜🤜