Macie czasem wrażenie, że w Waszym, życiu dzieje się tak dużo, że przestajecie przysłowiowo ogarniać? Wtedy najprawdopodobniej dopada Was stres. Tylko co zrobić, żeby nas opuścił kiedy go już nam nie potrzeba? Na tym zagadnieniu skupili się autorzy książki „Jak uwolnić się od stresu?” o której Wam dzisiaj trochę opowiem.
- Autor: Kjell Hovik, Jennifer Love
- Tytuł: Jak uwolnić się od stresu
- Liczba stron: 352
- Data premiery: 26.05.2021
- Wydawnictwo: Muza
Zatem przejdźmy do konkretów. Dlaczego sięgnęłam po tą książkę skoro wiem, że poradniki to nie do końca moja bajka. To był chyba impuls, takie przeczucie, że taka pozycja będzie mi teraz potrzebna. Jak piszą autorzy książki – Kjell oraz Jennifer – stres jest nieodłącznym elementem współczesnej cywilizacji. Jednak długotrwałe narażenie na stres może się wiązać z poważnymi i niepożadanymi skutkami, chociażby na naszym zdrowiu. Autorzy tej książki to wybitni specjaliści – Kjell Tore Hovik jest neuropsychologiem, zaś Jennifer Love jest psychiatrą i na co dzień pracują z ludźmi zmagającymi się właśnie z takimi problemami.
Zastanawialiście się kiedyś czym tak naprawdę jest stres? Jednym z początkowych rozdziałów książki jest ten opisany jako „Nauka o stresie, czyli dlaczego tak fatalnie się czujesz?” W którym Jennifer wprowadza nas w opowieść o stresie – wbrew pozorom nie jest to nudny naukowy rozdział, a bardzo interesujący wstęp do pierwszej części książki. W tej części dowiemy się przede wszystkim czym jest Metoda pięciu kroków. I w zasadzie w tradycyjnych poradnikach z którymi do tej pory się spotykałam to właśnie ta część stanowiłaby clue książki o ile nie całą książkę.
Tymczasem tutaj, po zapoznaniu się z teorią, czyli tym jest stres i jak sobie można z nim radzić, w wersji bardzo przyjaźnie napisanej i okraszonej przykładami, przechodzimy do tak zwanej części praktycznej. Druga część książki, Metoda pięciu kroków w praktyce, składa się z opowieści o konkretnych przypadkach i w jaki sposób w tych sytuacjach dana osoba zmagająca się z problemem oraz terapeuta zastosowali tę metodę.
Przyznaję, że taki podział książki w której teoria stanowi ok. 40%, a praktyka to kolejne 60% bardzo przypadła mi do gustu. Ponadto opowieść o teoriach mimo wszystko przez przykłady i opowieści jest zdecydowanie ciekawszą formą poradnika niż suche fakty, które myślę, że jak w wielu sytuacjach po prostu by mnie znudziły. Znalazłam tam wiele ciekawych odniesień, przykładów, pomysłów jak podejść do pewnych problemów, ograniczeń, które dotykają nam nas na codzień i mając wiedzę, że ich nie unikniemy, możemy natomiast się przygotować do konfrontacji. Bardzo mi się spodobało zdanie mówiące o frajdzie w naszym dorosłym życiu:
„Frajda wydarza się wtedy, gdy coś budzi nasze wewnętrzne dziecko. Kiedy śmiejemy się z całego serca i przestajemy martwić tym, co pomyślą sobie o nas inni.”
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Muza
Moja ocena: 7/10 👍👍👍👍👍👍👍🤜🤜🤜