Serię z papugą odkryłam kilka lat temu i można śmiało powiedzieć – przepadłam! W każdym kolejnym tomie zanurzam się z przyjemnością w odległych czasach PRLu, wraz z jego absurdami i smaczkami tak dobrze przedstawionymi przez autora. W tym roku zostały wydane kolejne dwa tomy przygód dzielnej mecenas – tom 7, Bibliotekarka oraz tom 8, Raczycho, które polecam Wam tym bardziej, że mam przyjemność im patronować.
 
Bibliotekarka
Siódmy tom serii, mało magiczy, za to odnajdziemy to co w serii najlepsze – sarkazm, anegdoty i cięry język mecenas Lewandowskiej. Sprawa kryminalna w tej historii zeszła jakby mocniej na drugi plan, a historia Zuzy wskoczyła zdecydowanie na prowadzenie. Chociaż historia najdroższego znaczka na świecie mogłaby się ciekawie potoczyć. Niemniej historia trzech zabitych bibliotekarek intryguje, chociaż nie wciąga na tyle by nadal traktować Zuzę w kategoriach kryminału. Natomiast kłótnia i rozstanie z Kowalskim, nowa aplikantka na jego miejsce to smaczki, które mogą zaskoczyć dotychczasowych znawców serii. Stan wojenny trwa, a Zuza nadal walczy z „czerwonymi”, trzyma się swoich zasad, pomimo rzucanych co chwila kłód pod nogi. I jak kot zawsze ląduje na 4 łapach. Chociaż tarapaty w jakie pakuje się nasza droga mecenas Lewandowska czasem dają sporo wątpliwości czy tym razem też się uda wykaraskać.
 
Moja ocena: 7/10 👍👍👍👍👍👍👍🤜🤜🤜
 
Raczycho
Ósmy tom serii wprowadza zupełnie nowy zwrot akcji. Zuza nieuleczalnie chora, nie ma nic do stracenia, więc ryzykuje bardziej niż zwykle. Zamyka stare sprawy, próbuje rozwiązać aktualną zagadkę dzieci sekretarza partii i przygarnia kotka. Mariański jak zwykle szaleje i z własnej nieprzymuszonej woli trafia do wariatkowa, taki przypadek wymaga specjalnej opieki🙂 Tym razem nawet Mariański ma szansę na piękną kolorową przyszłość, romans wisi w powietrzu, tylko czy to nie jest zbyt inteligentne jak na niego? Kowalski, Nowak i proboszcz szykują godne pożegnanie przyjaciółki. A aplikantka okazuje się jednak całkiem inteligentną bestią, co nasza twarda i bezwzględna Zuza docenia coraz bardziej. To co najbardziej lubię to niespodziewane zwroty akcji. Jeśli znacie Zuzę z poprzednich tomów to może tak jak ja wzruszycie się, bo to chyba całkiem brutalna wiadomość kiedy ulubiony bohater umiera, i w dodatku traci wszystkie przyjemności życia… Zuza bez extra mocnych i stocka??? I co będzie dalej?
 
Moja ocena: 8/10 👍👍👍👍👍👍👍👍🤜🤜
 
Na koniec , jeśli szukacie prezentu dla wielbiciela kryminałów z nutą historii to Seria z papugą będzie świetnym wyborem. Każdy tom stanowi całość, jedynie historia Zuzy toczy się w tle swoimi torami, ale na zachętę warto sięgnąć. Książki z Serii z Papugą dostaniecie na empik.com oraz na inbook.pl
 
Za możliwość przeczytania oraz objęcia patronatem dziękuję Wydawnictwu Skarpa Warszawska