Nie da się ukryć, że często decyzję o przeczytaniu danego podejmuję po obejrzeniu okładki. Ma ona taką moc, która sprawia, że albo nas intryguje od pierwszej chwili, albo przechodzę obok niej obojętnie. Okładka ksiązki „Latarnia” zaintrygowała i zaciekawiła mnie już od pierwszej chwili. Opis dopełnił tego obrazu i dlatego dzisiaj dzielę się z Wami swoimi wrażeniami po lekturze.

  • Autor: D.J. Szopna
  • Tytuł: Latarnia
  • Data premiery: 15.06.2022
  • Wydawnictwo: EmpikGo

Główną bohaterkę spotykamy w chwili kiedy znany jej świat upada, wraz ze śmiercią matki i koniecznością zamieszkania z ojcem, którego nigdy wcześniej nie spotkała. Ta drastyczna zmiana sprawia, że z bezpiecznego Londynu zostanie rzucona na szerokie wody nadmorskiego miasteczka w południowej Anglii. Sprawy nie ułatwia niezbyt przystępny ojciec i nad wyraz nieprzyjemna przyrodnia siostra Olivia. Jednak nawet w tak nieprzystępnych warunkach odnajduje przyjazną dłoń Liama. Czy pomimo ucieczki April uda się stanąć na nogi i odnaleźć swoją latarnię?

Chociaż początkowo ciężko było mi się wciągnąć w fabułę, historia sama w sobie jest bardzo ciekawa. Ciekawym zabiegiem było poprowadzenie historii April na przełomie wielu lat. Nie wiem jednak czy nie wpłynęło to na spłycenie niektórych wątków w poszczególnych etapach historii. Chwilami miałam wrażenie, że autorce wpadł do głowy nowy pomysł i zamiast kontynuować poprzedni wątek nagle przeskakiwała do kolejnego. Czasem było to tak nagłe, że wracałam o stronę aby się upewnić czy aby na pewno nic mi nie umknęło. Inne wątki, np. odejście matki Olivii, nigdy nie zostało wyjaśnione, a winą za to została obarczona April z zupełnie nieznanych powodów. Wygląda to trochę tak jakby autorka skupiła się na budowaniu postaci głównych bohaterów – April i Liama, których rozterki i emocje zostały bardzo wyraźnie dopracowane. Natomiast postaci drugiplanowe i wątki poboczne zostały przedstawione tylko w takim stopniu aby historia miała w miarę ręce i nogi. Zdecydowanie w miarę, bo wątek polskich korzeni bohaterki i wspomnienia świąt z pierogami nie wniósł zbyt wiele, jeśli przez całą powieść to co wiemy o matce April to to, że umarła i nic ponadto.

Traktując jednak tą powieść jako literaturę przeznaczoną dla młodzieży mogę przyznać, że porusza wiele wartościowych wątków do zastanowienia się przez młodych ludzi. Chociażby jak odnosić się do ludzi, którzy są dla nas wartościowi, z którymi z tego czy innego powodu warto utrzymywać kontakt. A zmiana miejsca zamieszkania nie powinna dyktować ucinania za sobą mostów, bo może się zdarzyć moment, kiedy ten brak mostu stanie się problemem. Latarnia porusza również wątek rodziny, tej którą dostajemy przychodząc na świat, tej która przytrafia nam się zrządzeniem losu i tej którą wybieramy sami. Patrząc na ta powieść pod kątem wartości, które autorka chciała przekazać młodym czytelnik zdecydowanie polecam sięgnięcie po nią, nawet w ten wakacyjny czas. Będzie to dobrze poświęcony czas. Jeśli preferujecie powieści głębsze i bardziej dojrzałe ta lektura może pozostawić w Was niedosyt.

Książkę „Latarnia” autorstwa D.J.Szopna możecie przeczytać w formie ebook lub przesłuchać audiobook na platformie EmpikGo, książka jest również dostępna w formie druku na życzenie.

Za możliwość przeczytania dziękuję EmpikGo

Moja ocena: 6/10 👍👍👍👍👍👍🤜🤜🤜🤜