Książki kreatywne to coś co zawsze sprawia mi ogromną przyjemność. Dlatego, kiedy wydawnictwo Znak zaproponowało mi możliwość zapoznania się z tytułem Haft Punch Needle od razu ogarnął mnie ogrom ekscytacji. Wiedziałam, że to będzie coś zupełnie nowego. Mając książkę w ręku, wiedziałam już, że bez igły tkackiej i wykonania pierwszej robótki tą techniką nie zrozumiem tej techniki właściwie. I to było pierwsze co zrobiłam – zaopatrzyłam się w narzędzia.
Autor: Rose Pearlman
Tytuł: Haft Punch Needle
Liczba stron: 176
Data premiery: 14.02.2022
Wydawnictwo: Znak JednymSłowem
„Punch Needle to sztuka tworzenia piękna wokół siebie”
Na początku książki Rose Pearlman opowiada nam o swojej drodze ku haftowi punch needle oraz o historii tej techniki. Jest to stosunkowo młoda technika haftu, powstała w kilku regionach Stanów Zjednoczonych i Kanady w połowie XIX wieku. Z uwagi na swoją prostotę wykonania była długo uważana za technikę tkacką dla ubogich. Dzisiaj, kiedy techniki rękodzielnicze odkrywane są nowo, przeżywa swoją drugą młodość.
Książka została podzielona na 2 podstawowe działy: Podstawy oraz Projekty. Ponieważ dla mnie ta technika była zupełną nowością, kiedy dotarły do mnie wszystkie materiały usiadłam z książką w dłoni. Chciałam się przekonać czy nie wiedząć absolutnie nic o tym rodzaju haftu poradzę sobie z wykonaniem czegokolwiek. Początki nie ukrywam były ciężkie – dziury, wypadające nitki, trudności z przebiciem się przez tkaninę. Ale! Na pomoc zawsze miałam porady Rose – tak jakby czytała mi w myślach i wiedziała co może pójść nie tak. Ta książka stanowi kompas po tym co i jak należy robić, kiedy zaczynamy swoją przygodę z haftem Punch Needle. Znajdziemy w niej odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania zaczynając od kompletnych początków – typu jaka tkanina czy włóczka będą najlepsze, po te trudniejsze czyli jak się haftuje tym dziwnym narzędziem jakim jest igła tkacka?
Kiedy już trochę opanujemy podstawy możemy się zagłębić w drugiej części książki w której znajdziemy wiele ciekawych wzorów do wykonania tą nową techniką. Wzory zostały podzielone wedle trudności i skomplkowania – od drobnych, małych projektów jak mini-torebki po trudniejsze i bardziej skomplikowane jak ogromny dywan wykonany tą techniką. Mamy ponad 20 wzorów, które stanowią ogromne źródło inspiracji jak podejśc do swoich projektów. Możemy wykorzystać któryś zaprezentowanych wzorów, lub zaprojektować własny. Przejrzyste opisy wykonania wraz z ilością wykorzystanych materiałów, szkice prezentowanego wzoru i fotografie wykonanego projektu sprawiają, że wykonanie takiego projektu wydaje się banalnie proste. Chociaż z pewnością czasochłonne w zależności od wielkości projektu. Mój pierwszy projekt, który wykonałam z pomocą tej książki – widoczny na zdjęciach obrazek gołąbka pokoju – wbrew pozorom nie zajął mi aż tyle czasu. Ta prosta technika tkacka sprawi że w jeden wieczór będziecie mogli stworzyć coś zupełnie nowego. A książka Rose Pearlman tylko Wam w tym pomoże.