Drugi brzeg”, uznanej autorki powieści historycznych Joanny Jax, trafił do mnie wkrótce po premierze, która miała miejsce 1 lipca. Jest to jednak jeden z tych tytułów, które trzeba przetrawić by cokolwiek o nich powiedzieć.

Rok 2020, setna rocznica Bitwy Warszawskiej, zwanej też Cudem nad Wisłą. Rok temu Sejm i Senat ustanowił obecny rok Rokiem Bitwy Warszawskiej. Dzisiaj, 15 sierpnia, jak co roku miały miejsce obchody rocznicy tej bardzo ważnej bitwy w wojnie polsko-bolszewickiej – w Ossowie oraz na Placu Piłsudskiego. Jeśli nie znacie szczegółów tego wydarzenia pozwólcie, że w kilku słowach je przybliżę. Bitwa Warszawska toczyła się pomiędzy 13 a 25 sierpnia na tzw. przedpolach Warszawy. Dotychczasowe starcia z bolszewikami kończyły się przegraną polskich wojsk. Na przełomie 13 i 14 sierpnia doszło do Bitwy pod Ossowem, która w końcu przyniosła porażkę Armii Czerwonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej i dała narodowi dodatkową siłę i nadzieję by wygrać tę wojnę, od której zależeć miał los odzyskanej przez Polskę niepodległości w 1918 roku. To właśnie pod Ossowem zginął ksiądz Skorupka, symbol walki o Warszawę. Dzięki zwycięstwu nad Armią Czerwoną w Bitwie Warszawskiej, już 2 miesiące później wojna zakończyła się zwycięstwem Polski i dzięki temu przez kolejne 19 lat, Polacy mogli żyć w niepodległym kraju.

  • Autor: Joanna Jax
  • Tytuł: Drugi brzeg
  • Liczba stron: 504
  • Data premiery: 01.07.2020
  • Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Wracając do książki „Drugi brzeg“, historia w niej opowiedziana zaczyna się w lecie 1919 roku (czyli w czasach trwającej wojny z Bolszewikami). Bohaterami powieści jest rodzeństwo Niemojskich – Wiktoria, Gustaw i najstarszy Fryderyk. Ten ostatni, razem z głowa rodu – Ksawerym – są żołnierzami i w mniejszym lub większym, zależnie od możliwości zdrowotnych, walczą o utrzymanie niepodległości Ojczyzny wraz z generałem Piłsudskim. Patrzymy na tę walkę oczami zwykłych obywateli, z których część, w przeciwieństwie do Niemojskich, widziała w bolszewikach zbawienie. Ale czy na pewno każda idea, nawet najbardziej słuszna ma szansę zostać wcielona w życie w idealistyczny sposób? Piotr Kondratowicz, ukochany Wiktorii Niemojskiej, wierzy gorąco, że jest to możliwe. Losy naszych bohaterów przeniosą nas nie tylko w rzeczywistość lat 20-tych XX wieku, ale również w różne zakątki walczącej Polski – Warszawy, Lwowa czy Białegostoku. Podczas tych podróży zobaczymy jak pod wpływem różnych wydarzeń nasi bohaterowie zmienią się, dorosną, zaczną też wątpić w słuszność idei w które święcie wierzyli. Rzeczywistość wojenna to nie przelewki, to niespokojne czasy, w których nie można było być pewnym następnego dnia. Pierwsza miłość Wiktorii i Piotra, rozterki Fryderyka i rozrywki Gucia będą nam towarzyszyć na kartach tej książki do ostatniej strony. Autorka starała się bardzo dokładnie przedstawić ówczesną rzeczywistość i koniec końców ciężko powiedzieć czy Drugi brzeg jest bardziej powieścią obyczajową czy historyczną. Jeśli jednak nie obawiacie się sporej dozy historii z nutą romansu, śmiało po nią sięgnijcie!

Jeżeli macie ochotę, organizuję teraz Booktour z tym tytułem, po którym egzemplarz trafi na ręce autorki, zapisywać się możecie tutaj:
https://www.instagram.com/p/CC_xOaNBRwG/?utm_source=ig_web_copy_link

Za możliwość przeczytania dziękuję – Wydawnictwu Skarpa Warszawska

Moja ocena: 7/10 👍👍👍👍👍👍👍🤜🤜🤜