Nie wiem, czy lubicie czytać fantastykę albo literaturę dla młodzieży. Dzisiejsza recenzja będzie o jednym i o drugim, ponieważ książka, którą chcę Wam przedstawić to fantastyka dla młodzieży. Autorka Sara Holland stworzyła w swojej duologii Everless zupełnie nowy świat. Opowiem Wam trochę o pierwszym tomie tej serii.

Everless to nie tylko nazwa serii i jej pierwszego tomu, ale przede wszystkim zamek bogatego rodu w regionie w którym mieszka nasza bohaterka – siedemnastoletnia Jules. Wiele lat temu jako dziecko mieszkała w pałacu Everless, kiedy jej ojciec był tam głównym kowalem. Teraz mieszkają w małej wiosce, daleko od luksusów pałacu, ledwo wiążąc koniec z końcem. Zostali wyrzuceni z pałacu przez Liama Gerlinga – najstarszego syna rodu posiadającego pałac Everless. Chcąc ulżyć w dalszym życiu Jules decyduje sie na drastyczny krok – wyprawę do Everless do którego przybywa królowa na ślub swojej córki i drugiego syna Gerlingów. Co tak niezwykłego jest w zamkniętym królestwie Sempery? Krwawe żelazo – metal w którym zaklęto czas, czas wzięty z krwi poddanych. Biedni mają wiecznie mało czasu i ciągle sprzedają własną krew u lichwiarzy by trochę go zdobyć, bogaci żyją nawet setki lat. Tajemnicę zmiany czasu w metal wynalazła legendarna para kochanków – Czarodziejka i Alchemik. Czy Everless pochłonie Jules w swoje koszmarne macki? Czy Jules znajdzie odpowiedź na trapiące ją pytania?

Aby Wam nie zdradzać więcej fabuły niż to konieczne, gorąco Was zachęcam do tej lektury, jeśli to Wasz klimat na pewno Wam się spodoba koncept królestwa w którym najwyższą wartością jest czas, czas który pozostał nam do przeżycia na tym ziemskim padole. Czas, który w razie potrzeby możemy przehandlować lub zyskać, a co za tym idzie skrócić lub wydłużyć swoją długość życia.

Odniesienie do czasu jest bardzo na czasie w obecnych, pełnych pędu czasach, kiedy każda minuta ma wartość, a czas jest tak cenny, że musimy go specjalnie poświęcać aby mieć go nawet dla naszych dzieci. W świetle tego pokazanie młodym ludziom, że to nie czas i jego pieniężna wartość jest najważniejsza jest niezwykle cenne.

Z niecierpliwością czekam na wydanie tomu drugiego – Evermore, który zgodnie z zapowiedzią wydawcy ma się pojawić na jesieni.

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu JAGUAR

Moja ocena: 9/10 👍👍👍👍👍👍👍👍👍🤜